Falépcső, kőlépcső, csigalépcső, nyitott vagy zárt lépcső, beltéri esetleg kültéri lépcső, mind ugyanazt a célt szolgálja: fel- vagy lejussunk egy másik szintre. A funkciója általában ugyanaz, de koránt sem mindegy, hogyan néz ki, és lényeges szempont, hogy biztonságos legyen.
Ha a lakásodban van galéria, esetleg felső szint, akkor elkerülhetetlen, hogy lépcsőd is legyen. Nagyon sok helyen találkoztam olyan lépcsővel, amit a szaknyelvben lebegő lépcsőnek hívnak.
Amikor a fokok szabadon vannak, akadálytalanul átlátsz közöttük az alsó szintre, és sokszor korlát sincs rajtuk. Az ilyen lépcső minden tériszonnyal küzdőnek kellemetlen perceket szerez, amikor fel kell mennie rajta.
A feng shui szerint az ilyen lépcső maga a bizonytalanság.
Ha korlát sincs a lépcső legalább egyik oldalán, olyan, mintha szárnyakat kellened növesztened ahhoz, hogy feljuss a felső szintre. Állandó bizonytalanság, hogy bármikor lecsúszhatsz, leeshetsz róla.
Feng shui szempontból ez azt jelenti, hogy amelyik területen a lépcső található, kétségeid vannak, döntésképtelen, befolyásolható lehetsz, nincs önbizalmad esetleg másokban nem bízol vagy túl engedékeny vagy. Párkapcsolat területén például nem bízol magadban, hogy egyáltalán megérdemelsz egy működő kapcsolatot. Ha esetleg párkapcsolatban élsz, akkor folyamatos kétségek gyötörhetnek, hogy "nem vagyok neki elég jó", kétségeid vannak, hogy jól választottál-e, esetleg félsz elkötelezni magad és családot alapítani.
A feng shui szerint ezt úgy lehet orvosolni, hogy lehetőleg a területnek megfelelő anyagból készüljön a lépcső, ha ez nem lehetséges, akkor a színekkel tudunk változtatni. Elsősorban a lépcső lebegő jellegét kell megszüntetni, be kell burkolni, és korlátot kell tenni mind a két szélére, hogy használat közben meg tudjunk kapaszkodni, ezzel is növelve a biztonságérzetet.
A lényeg, hogy a lépcsőn állva biztonságosan meg tudj kapaszkodni és ne láss le az alsó szintre. Az alját is be lehet építeni, így sok hasznos területhez juthatsz.
Egy példa a jó lépcsőre hírnév életterületen: